Dni intensywne w wiele doznań powodują, że dzieci mają trudność z wieczornym wyciszeniem. Jest kilka strategii sensorycznych, które mogą im w tym pomóc. Najlepsze aktywności dla dzieci to te, które są jednocześnie zabawą. Zaproponuj je swojemu dziecku przed snem. W opisane przeze mnie zabawy wyciszające możesz bawić się już z niemowlakiem.

Spis treści

Masaż Shantala

Masaż Shantala to technika masażu polegająca na głaskaniu ciała dziecka. Działa wyciszające i ma wiele innych korzyści zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Masować można już najmłodsze niemowlaki, ale także starsze dzieci. Na moim blogu w zakładce Masaż Shantala znajdziesz kilka artykułów dotyczących tego rodzaju masażu.

Naleśnik

Zawiń dziecko w koc i uciskaj części jego ciała, nazywając je lub pytając dziecko, którą część ciała dotykasz. Postaraj się, by dziecko było mocno zawinięte, ale jednocześnie czuło się komfortowo. Starsze dziecko może spróbować samo uwolnić się z koca. W tej zabawie oprócz stymulowania czucia głębokiego dostarczamy też dziecku bodźców przedsionkowych z ruchu rotacyjnego.

Masaże uciskowe

Klasyczny

Całymi dłońmi uciskaj stopy, nogi, dłonie, ręce i plecy dziecka. Możesz przy tym opowiadać, którą część ciała dotykasz lub poprosić dziecko, by nazywało dotykane części ciała.

Masaż uciskowy pod kołderką obciążającą

Masaż możesz wykonać z użyciem kołderki obciążającej, jeśli Twoje dziecko ma wskazanie do jej używania. Jeśli nie masz kołderki obciążającej wykonaj masaż z użyciem zwykłej kołdry. Ta zabawa będzie także miała działanie wyciszające. Nakryj dziecko kołdrą i całymi dłońmi uciskaj ręce, nogi i plecy dzieciaka. Uwaga! Nigdy nie kupuj kołderki bez konsultacji z terapeutą. Jest wiele przeciwwskazań do stosowania kołderki obciążającej dla dziecka.

Masaż uciskowy z wykorzystaniem rękawicy do kąpieli

Na dłonie załóż rękawicę do kąpieli i uciskaj ręce, nogi i plecy dziecka. Ten masaż dostarczy dziecku bodźców dotykowych, które wpłyną uspokajająco na układ nerwowy. Najpierw sprawdź czy dziecko akceptuje fakturę rękawicy. Jeśli nie, uciskaj ręce nogi i plecy dziecka bez jej użycia.

Szczotkowanie

Szczotkowanie polega na masowaniu skóry ciała dziecka z użyciem szczotki. Ja używam szczotki sensorycznej od Lullalove. Masuj szczotką ręce, nogi, plecy i klatkę piersiową dziecka.Masaż szczotką stymuluje czucie głębokie u dzieci i wspiera tym samym integracje sensoryczną. Ułatwia także wyciszenie i relaks. Z tego względu najlepiej szczotkować dzieci w godzinach popołudniowych i wieczornych, jako element rytuału zasypiania i uspokojenia się po całym dniu. Delikatne szczotkowanie zaleca się wszystkim dzieciom, również niemowlętom oraz starszym – nastolatkom. Wspiera także drenaż limfatyczny i poprawia ukrwienie skóry.

Masaż piłką

W przypadku starszego dziecka może być to duża piłka gimnastyczna lub nawet piłka lekarska. Masujemy plecy, nogi i ręce. Jeśli wykorzystujesz małą piłkę, wykonaj masaż z użyciem większej siły. Dla niemowląt najlepsza będzie mała piłka z wypustkami.

Wałkowanie makaronem do pływania

Połóż malucha na brzuchu i wałkuj całe ciało dziecka zaczynając od szczytu pleców do końca stóp. Możesz w ten sposób bawić się z dzieckiem już od 6 miesiąca życia. Dostosuj siłę nacisku wałka do wieku i preferencji dziecka. 

Wierszyki – masażyki

Wspaniała aktywność wyciszająca dla dzieci w każdym wieku. Słowa do masażyków możesz wmyślić sama lub skorzystać z gotowych książek. Polecam Ci sprawdzić „Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki”. Tu możesz przeczytać moją recenzję książki.

W moim ebooku Sensozabawy. 50 zabaw sensorycznych, które stymulują zmysły Twojego niemowlaka, znajdziesz dokładne opisy tych i wielu innych zabaw, które wpływają na rozwój integracji sensorycznej dziecka. Zapoznaj się ze spisem treści i poznaj przykładowe zabawy z ebooka tutaj.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *