Andrzejki są popularnym świętem obchodzonym w szkołach i przedszkolach. Zabawy we wróżenie i przepowiadanie przyszłości  to sympatyczny zwyczaj, który sięga bardzo dawnych czasów. Współczesne zabawy andrzejkowe to okazja do dobrej zabawy i wspólnego spędzenia czasu w swoim gronie.

Spis treści

Historia Andrzejek

Zwyczaj wróżenia sobie w wigilię dnia świętego Andrzeja wywodzi się z bardzo dawnych czasów, kiedy to do wróżb przywiązywano dużo większą znaczenie niż dziś. W przeszłości wiele wróżb dotyczyło miłości oraz planów matrymonialnych. Myślę, że w szkole i przedszkolu możemy zmodyfikować, co niektóre z wróżb i dostosować je do realiów dzieci.  Dziś Andrzejki to przede wszystkim czas zabawy i przepowiadania przyszłości.

Warto opowiedzieć dzieciom o historii tego święta lub zaprezentować ciekawe nagranie Pana Nauczanki. Może warto też przebrać się tego dnia za jakąś tajemniczą postać i poprosić uczniów o podobne elementy stroju?

Zabawy andrzejkowe

Na pewno znasz wiele zabaw andrzejkowych. Poniżej opisuję bardzo znane wróżby oraz kilka wymyślonych przeze mnie zabaw.

Twoje ważne słowo

Do tej zabawy potrzebujesz kostek z literami takich jak w grze Scrabble. Uczniowie losują 7 liter i układają z nich słowo, które może mieć znaczenie dla ich najbliższej przyszłości. Przy okazji tajemniczego zwyczaju losowania liter i wróżenia, każde z dzieci rozwinie swoje kompetencje językowe oraz pobudzi kreatywność.

Skrzynia zawodów

Dla dzieci bardzo ciekawe może okazać się przepowiadanie przyszłości związane z zawodem, jaki będą wykonywać w dorosłym życiu. Należy przygotować pudełko oraz kilka akcesoriów np. grzebień, strzykawkę, lakier do paznokci, długopis, mikrofon, pędzle, fartuszek kuchenny. Dzieci losują przedmioty i – jak w grze kalambury – starają się pokazać rówieśnikom jaki zawód wylosowali.

Tajemnicze kleksy

Do tej zabawy potrzebujemy farb, wody, pędzelka i kartek. Dzieci robią na kartce artystycznego kleksa, następnie mogą dowolnie odczytywać i interpretować kształty jakie powstały. Każdy z uczestników zabawy może zastanawiać się, jakie znaczenie dla przyszłości będzie miała postać lub rzecz przypadkowo namalowana na kartce.

Kubeczki przyszłości

Potrzebujesz kilku kubeczków, do których włożysz niewielkie przedmioty. Przykładowe przedmioty to: moneta, klucz, pierścionek, autko, cukierek. Każde z dzieci odkrywa jeden kubeczek pod którym znajduje się przedmiot związany z jego przyszłością. Znaczenie przedmiotom mogą próbować przypisywać same dzieci lub wcześniej możesz opowiedzieć, co oznacza każda z rzeczy.

Karta przyszłości

Do tej zabawy potrzebne będą karty metaforyczne. Każdy uczeń losuje jedną kartę oraz próbuje zinterpretować, co może oznaczać przedstawiony obraz i jaki związek może mieć z jego przyszłością. Podczas tej zabawy pobudzamy kreatywność i myślenie przyczynowo-skutkowe. O kartach metaforycznych oraz możliwości pobrania ich w darmowej wersji przeczytasz tutaj.

Wyścigi z butów

Wyścigi z butów to popularna zabawa. Ustawiamy lewe buty uczestników zabawy w długim rzędzie tak, by jeden z bucików przekroczył próg klasy. Właściciel buta, który jako pierwszy przekroczy próg może liczyć na wielkie szczęście w przyszłym roku.

Wróżenie z karteczek

Każdy z uczniów na małej karteczce zapisuje swoje marzenie. Karteczki układamy na dnie miski i zalewamy wodą. Spełni się, życzenie tego, kogo karteczka, jako pierwsza wypłynie na powierzchnię wody.


Jeśli zdarza Ci się szukać pomysłów na celebrowanie świąt w szkole lub przedszkolu, zajrzyj do zakładki Uroczystości.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *