’Wszystko o mnie’ to karta pracy, którą kiedyś dostałam od znajomej nauczycielki i postanowiłam wykorzystać w nowym roku szkolnym, jako element zajęć integracyjnych. Karta pracy sprawdzi się u uczniów, którzy potrafią już czytać i pisać. Z tego powodu wprowadziłam ją w drugiej klasie.

Jak pracować z kartą 'Wszystko o mnie’?

Karta, którą otrzymałam, jest w formacie A3 i wygląda na ręcznie zrobioną pomoc dydaktyczną. Zawiera w sobie podstawowe informacje dotyczące wyglądu, wieku oraz zainteresowań i preferencji dziecka. Uczniowie samodzielnie wypełniają kartę i kolorują. Praca z kartą jest dobrą okazją do zastanowienia się nad własnymi preferencjami i upodobaniami.

Wypełniona karta może pomóc każdemu dziecku w prezentacji własnej osoby przed grupą. Z zapisanymi informacjami łatwiej przedstawić się kolegom i koleżankom oraz opowiedzieć o sobie. Karta to ściąga, dzięki której każdy może rozwinąć temat, który najbardziej go interesuje. Przy okazji graficzny obraz karty, to jak uczeń ją ozdobi i pokoloruje, też świadczy o jego zainteresowaniach i predyspozycjach.

Kolejnym etapem pracy z kartą 'Wszystko o mnie’ może być wyszukiwane podobieństw między uczniami. Możecie obliczać, ile osób z całej klasy lubi kolor niebieski lub zupę pomidorową, albo jak w tym momencie wyglądają plany uczniów na przyszłość. Pomysłów może być wiele. Z kart pracy można potem zrobić gazetkę, która będzie przedstawiać uczniów i uczennice klasy oraz ich zainteresowania.

Skąd wziąć kartę?

Ja swoją kartę otrzymałam od znajomej i niestety nie wiem, kto jest jej autorem. Kartę możesz wykonać samodzielnie i powielić. Wtedy zamieścisz na niej informacje, które będą ważne dla Ciebie i Twojej klasy. Widziałam podobne karty do pobrania na Printotece oraz Twinkl. Myślę, że to ciekawe rozwiązanie dla dzieci potrafiących już czytać i pisać oraz duże ułatwienie w ćwiczeniu wypowiedzi o sobie.


Inne pomysły na integrację w klasie znajdziecie we wpisach:

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.