Zeszyty „Terapia integracji sensorycznej” autorstwa Bożenny Odowskiej-Szlachcic to publikacja pełna praktycznych wskazówek, strategii terapeutycznych i ćwiczeń. Te dwa cienkie zeszyty to jedne z pierwszych i najważniejszych książek, jakie powinny znaleźć się w biblioteczce terapeuty integracji sensorycznej.

Teoria integracji sensorycznej

„Terapia integracji sensorycznej” to dwie cieniutkie książeczki. Zeszyt pierwszy dotyczy ćwiczeń usprawniających bazowe układy zmysłowe i strategie korygujące zaburzenia planowania motorycznego. Natomiast część druga skupia się działaniach terapeutycznych, które stymulują układy: wzrokowy, słuchowy, węchu i smaku.

Obie książki zawierają podstawę teoretyczną. Opis działania i budowy układów zmysłowych jest przystępnie napisany nawet dla osób nie związanych zawodowo z integracją sensoryczną. Autorka w ciekawy sposób tłumaczy też wpływ zaburzeń przetwarzania sensorycznego na codzienne funkcjonowanie dziecka.

Ćwiczenia i strategie terapeutyczne

Opis stymulacji każdego z układów sensorycznych to część książki, z której czerpię największą wartość. Pani Bożenna Odowska-Szlachcic prezentuje wiele przykładów ćwiczeń i zabaw dla małych pacjentów. Wspieranie każdego ze zmysłów podzielone jest na kategorie, dotyczące podwrażliwości, nadwrażliwości i poszukiwania bodźców sensorycznych. Oprócz tego naprawdę szczegółowo opisane są sposoby stymulacji sensorycznej, z podziałem na trudności, jakie najczęściej mają dzieci.

Przyrządy, pomoce i materiały do ćwiczeń

W końcowych częściach obu książeczek znajdują się rozdziały dotyczące przyrządów, pomocy i materiałów do ćwiczeń. Jest to przydatne dla osób, które zamierzają doposażyć gabinet terapeutyczny lub kupić sprawdzone pomoce do użytku domowego. Często oprócz podstawowych sprzętów terapeutycznych brakuje nam inspiracji do zakupu wartościowych pomocy sensorycznych. Zdarza się też, że mamy te wszystkie przedmioty, tylko nie dostrzegamy ich potencjału. Kilka z pomocy, o których pisze autorka były dla mnie kompletną nowością. Mam zamiar wypróbować je w pracy terapeutycznej.

Moja opinia

Część teoretyczna książki, ukazująca działanie układów zmysłowych jest jedynie wstępem do przedstawienia ćwiczeń i strategii sensorycznych. To właśnie one mają dla mnie największą wartość. Autorka dzieli się bardzo wieloma przykładami zadań, zabaw i aktywności, które wspomagają rozwój każdego ze zmysłów. Wszystko opisane jest w prosty i przejrzysty sposób. Książki są cienkie i bardzo wygodne do czytania. Dla mnie jako terapeutki, to jedne z najbardziej przydatnych publikacji dotyczących integracji sensorycznej i wspierania dzieci w rozwoju. Ich wielką zaletą jest też niska cena.

O wartościowych książkach z zakresu integracji sensorycznej przeczytasz w Biblioteczce SI.

Terapia integracji sensorycznej jest do kupienia m.in. na Allegro.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.