Pudło dotykowe to świetny sposób na wspieranie rozwoju sensorycznego dziecka. Zabawa z przedmiotami o różnych fakturach stymuluje nie tylko zmysł dotyku, ale także percepcję wzrokową, rozwój poznawczy najmłodszych dzieci czy pracę rąk. Zachęca do poznawania własnego ciała i obserwowania reakcji na różne rodzaje stymulacji.

Dotykowy zawrót głowy

Stworzenie pudła dotykowego jest naprawdę proste. Potrzebujesz dowolnego pudełka oraz przedmiotów o różnych fakturach. Mogą być to gąbki, szczotki, myjki do ciała, czyli niedrogie przedmioty, które i tak posiadamy w domu.

Dobrze zaopatrzyć się w masażery i inne urodowe gadżety, które doskonale sprawdzą się do stymulacji sensorycznej skóry. Przypominam Ci wpis o Tanich gadżetach dotykowych z Rossmanna dla dzieci, w którym zamieściłam kilka sprawdzonych przeze mnie przedmiotów.

Jeśli posiadasz piłeczki sensoryczne, elementy zabawek o ciekawej fakturze, piórka czy druciki kreatywne – one także mogą znaleźć się w Twoim dotykowym pudełku.

Zabawa z pudłem dotykowym

Pudło dotykowe możesz mieć we własnym domu, jako element wspierający rozwój dotykowy dziecka. Masaże i zabawy przedmiotami z pudła to dobry pomysł na wieczorne wyciszenie w łóżku. Warto porozmawiać z dzieckiem, jakie faktury są dla niego przyjemne, gdzie lubi dostarczać sobie wrażeń dotykowych, jak czuje się podczas dotykowej zabawy. Dziecko może też wskazywać część ciała, którą masujemy, dzięki temu wspieramy rozwój schematu ciała.

Pierwsze pudło sensoryczne, jakie stworzyłam znalazło się w przedszkolu, w grupie najmłodszych dzieci. Najpierw zaprezentowałam im to, co znajduje się w pudełku. Każdy mógł sprawdzić jak odczuwa dotyk różnych faktur, porównywaliśmy co jest szorstkie, drapiące, chropowate, a co miękkie. Dzieciaki odkrywały, że nie dla wszystkich te same przedmioty są przyjemne w dotyku.

Następnie, podczas swobodnej zabawy każde z dzieci mogło bawić się kąciku sensorycznym przedmiotami z pudła. Zabawa była całkowicie dowolna według własnych potrzeb dzieci. Maluchy same stymulowały sferę dotykową badając faktury i masując same siebie oraz kolegów. Myślę, że takie pudło powinno znaleźć się w każdej grupie przedszkolnej. Wiele dzieci ma dużą potrzebę dotykania przedmiotów i osób. Miejsce, w którym to dotykanie jest akceptowalne może pomóc dziecku w zaspokojeniu tej potrzeby i regulacji własnego zachowania.

W tej chwili pudła dotykowego używam w gabinecie integracji sensorycznej. Stymulujemy zmysł dotyku często na koniec zajęć, jako ćwiczenie wyciszające i uspakajające. Masuję dzieci, a część z nich sama zapewnia sobie stymulację dotykową, bo podczas automasażu czuje się najbezpieczniej.

Potrzeby sensoryczne dzieci

Zabawy dotykowe sprawdzą się u wszystkich dzieci. O roli dotyku w rozwoju dziecka pisałam we wpisie Dotyk w integracji sensorycznej. Stymulacja dotykowa jest potrzebna każdemu człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania. Pudło dotykowe i zabawy z różnego rodzaju fakturami, masażerami są szczególnie potrzebna dzieciom z zaburzeniami modulacji sensorycznej.

Z zabaw dotykowych powinny skorzystać dzieci nadwrażliwe na dotyk. Są to maluchy, które nie lubią brudzenia rąk, niespodziewanego dotyku, pewnych ubrań, smarowania ciała kremami. W bezpiecznych warunkach, kiedy dziecko samo może stymulować swoją skórę, zabawy dotykowe będą pomagać w odwrażliwieniu czucia powierzchniowego..

Poszukiwacze wrażeń dotykowych, czyli dzieciaki, które często dotykają przedmiotów i ludzi oraz poszukują brudzących aktywności także odnajdą wiele wartości w zabawach dotykowych. Dodatkowa stymulacja może zaspokoić potrzebę tego rodzaju bodźców i pomóc w lepszym funkcjonowaniu w trakcie dnia w szkole czy podczas wyjścia do sklepu.

Wszystkich zainteresowanych wpływem dotyku na rozwój dziecka zachęcam do przeczytania wpisów o Książce dotykowej oraz Memo dotykowym.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.