Książka dotykowa jest atrakcyjną pomocą dla dzieci, którą możesz wykonać samodzielnie niewielkim nakładem pracy i środków. Zabawę sensoryczną z użyciem książki dotykowej możesz zaproponować już najmłodszym dzieciom.

Spis treści

Jak używać książki dotykowej?

Małe dzieci w wieku żłobkowym mogą używać książki do zabawy poprzez stymulację dotykowo-wzrokową. Atrakcyjne będzie dla nich oglądanie dużych kolorowych ilustracji oraz dotykanie różnorodnych faktur. Książka jest dość solidnie wykonana, jej uszkodzenie nawet przez malucha nie będzie proste, a zabawa z pewnością okaże się satysfakcjonująca.

Starsze dzieci, np. w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym mogą używać książki posługując się tylko jednym zmysłem – dotykiem. Warto użyć opaski na oczy i w ten sposób odciąć wzrok. Zadaniem dziecka jest używając tylko dotyku rozpoznać pary obrazków wykonane z tego samego materiału, o tej samej fakturze. Zabawa przynosi dużo radości, kiedy uda się znaleźć takie same pary.

Jak wykonać książkę dotykową?

Wykonanie książki jest proste. Potrzebujesz: kalendarza ściennego, kolorowych papierów, kleju, taśmy dwustronnej, nożyczek i materiałów różniących się fakturą. Ja do swojego kalendarza wykorzystałam: filc, folię bąbelkową, papierową kokardę o chropowatej powierzchni, papier falisty, folię, papier ścierny i piankę kreatywną.

Kiedy zgromadzisz potrzebne materiały, podziel swój kalendarz na dwie części, które po naklejeniu elementów dziecko będzie musiało sparować. Na strony kalendarza przy użyciu taśmy dwustronnej nakleiłam kolorowe kartki. Bez wydrukowanych dat i obrazków kalendarz jest bardziej przejrzysty, a także bardziej sztywny, dzięki temu bardziej solidny.

Teraz zdecyduj się na wzór obrazków: ja wybrałam dom i człowieka, a Ty możesz zdecydować o wyborze innych obrazków. Wytnij z każdego materiału po dwa obrazki, tak by tworzyły pary i przyklej na kolorowe strony Twojego kalendarza. Kiedy wszystko wyschnie, można rozpocząć zabawę w badanie dotykiem książki i znajdowanie par takich samych w dotyku obrazków.

Jeśli Twoje dziecko nie akceptuje pewnych faktur, ma nadwrażliwość dotykową wykorzystaj materiały, które zapewnią stymulację dotykową, ale jednocześnie są akceptowalne przez malucha.

Co daje dziecku zabawa z książką dotykową?

Zabawy z książką dotykową przede wszystkim usprawniają układ dotykowy dziecka. Korzystanie z książki bez zasłonięcia oczu to okazja do przeliczania par i pojedynczych elementów, układania historyjek, rozmowy na temat wrażeń dotykowych jakie daje każdy element. Ważne, by dziecko czerpało radość z zabawy z książką i chciało do niej wracać.

Gdzie można wykorzystać książkę dotykową?

Zabawa z książką dotykową sprawdzi się w domu z prywatnym maluchem. Jeśli zabierzesz ją do przedszkola, dzieci na pewno będą bardzo zainteresowane i zaciekawione zabawą z tego rodzaju książką. Myślę, że w klasach I-III też znajdzie swoje zastosowanie podczas bardziej swobodnych zajęć lub lekcji dotyczącej zmysłów. Gabinet integracji sensorycznej też jest miejscem, w którym niektóre z dzieci będą miały wskazanie do korzystania z tego rodzaju zabawy. Miejsc, gdzie możesz wykorzystać książkę może być wiele 🙂


Jeśli interesują Cię inne zabawy sensoryczne koniecznie przeczytaj wpis o Memo słuchowym oraz Memo dotykowym.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *