Węch to niezwykły system zmysłowy. Jest w pełni sprawny od momentu narodzin dziecka i w szczególny sposób łączy nas z emocjami i wspomnieniami. Wszystko dlatego, że zapachy trafiają bezpośrednio do układu limbicznego, który u człowieka stanowi ośrodek emocji, pamięci, przyjemności i uczenia się. Żadne inne doznania zmysłowe nie budzą w nas uczuć w taki sposób, jak zapachy. W tym wpisie poznasz pomysły na zabawy zapachowe, które skutecznie stymulują zmysł węchu.

Zmysł węchu

Zmysł węchu ściśle współpracuje ze zmysłem smaku. Dlatego dzieci z nadwrażliowścią węchową mogą nie lubić zapachów, które są niezauważalne dla innych. Z tego powodu dzieciaki nie chcą jeść niektórych pokarmów ze względu na ich zapach. Jedzenie pachnie dla nich odpychająco i brzydko. Nie są w stanie go spróbować.

Z kolei dzieci podwrażliwe na zapach nie zwracają uwagi na zapachy, na które inni narzekają. Nie zauważają brzydko pachnących miejsc lub rzeczy. Mogą też nadmiernie obwąchiwać przedmioty, osoby lub miejsca poszukując źródła zapachu i w ten sposób dostarczając sobie potrzebnych bodźców zapachowych.

Zabawy zapachowe, o których przeczytasz we wpisie będą wartościowe dla wszystkich dzieci z zaburzeniami modulacji w obszarze węchu.

Zabawy zapachowe z pachnącymi słoiczkami

O słoiczkach zapachowych DIY powstał cały wpis na blogu. Do słoiczków, probówek, lub innych pojemniczków wkładamy produkty spożywcze, przyprawy lub waciki nasączone aromatem lub olejkiem zapachowym. Dziecko odgaduje, jaki zapach poczuło. Określa, czy jest dla niego przyjemny czy nie. Dzięki tej proste zabawie stymulujemy zmysł węchu i różnicowanie węchowe. O innych wariantach zabawy przeczytasz we wpisie Słoiczki zapachowe, czyli jak stymulować zmysł powonienia.

Aromatyczne spa

Jakie domowe rytuały mogą przyczynić się do stymulacji węchu? Kąpiel i odpowiednio dobrany olejek lub płyn do kąpieli. Pamiętajmy o tym, że pewne zapachy nas pobudzają, a inne uspakajają. Wanilia czy róża wpływają uspakajająco. Natomiast mięta i cytrusy – pobudzająco.

Dobrym rozwiązaniem przed snem jest też zapalenie świecy zapachowej. Widok palącej się świecy na wielu z nas działa relaksująco. Jeśli świeca będzie miała także uspokajający zapach, ułatwi to zasypianie.

Dla mnie ostatnio must-have jeśli chodzi o wieczorne spa jest dyfuzor zapachowy, który jednocześnie nawilża powietrze. Wieczorem dobieram kojące zapachy, które pomagają mi się zrelaksować. W ciągu dnia, jeśli jestem w domu uwielbiam stosować energetyczne i pobudzające olejki eteryczne. Myślę, żeby wypróbować działanie dyfuzora także w sali integracji sensorycznej. Na pewno napiszę Wam o swoich wrażeniach.

Pachnące pisaki, ciastolina i kalendarz zapachowy

Pachnące gadżety urozmaicą zabawy związane ze zmysłem węchu. Możesz kupić gotowe, pachnące pisaki. Niestety nie zawsze ich zapachy zgadzają się z opisem. Bywają sztuczne, ale mimo wszystko zabawa z nimi sprawia dzieciakom mnóstwo radości. Możesz wspólnie z dzieckiem zastanawiać się, czy pisak o zapachu truskawek rzeczywiście pachnie, jak truskawki. Kiedy maluch pozna wszystkie zapachy bawcie się w zgadywanie. z zasłoniętymi oczami, jaki zapach wczuwa, podsuwając mu pod nos dwa pisaki. Zadawaj pytanie: który z pisaków pachnie jak guma balonowa: pierwszy czy drugi?

Pachnącą ciastolinę możesz kupić gotową lub samodzielnie ją wykonać dodając olejek zapachowy lub aromat spożywczy. We wpisie Zabawy z masami plastycznymi znajdziesz przepis na kilka ciekawych mas, do których można dodać olejki zapachowe.

Kalendarz zapachowy to niepozorny gadżet, który pozwoli na ciekawą zapachową zabawę. Strony uwalniają zapach po potarciu. Są to naturalne zapachy roślin np. warzyw, kwiatów czy ziół. O zabawach z kalendarzem przeczytasz we wpisie Kalendarz zapachowy – nowy pomysł na stymulację powonienia. Kalendarz kupisz w sklepie Med-Pharm tutaj.

Gotowanie i wąchanie

Świadomość zapachów u dziecka zwiększy się w czasie przebywania w kuchni podczas gotowania. Niektóre produkty wydają silny zapach, jak na przykład czosnek lub cebula. Przebywając w jednym pomieszczeniu dziecko z pewnością poczuje silną woń, która może, ale nie musi mu odpowiadać. Dobrze jest zaangażować malucha w proces przygotowania potraw i wyznaczać łatwe i bezpieczne zadania. Gotowanie niezaprzeczalnie wiąże się z różnorodnością aromatów, które stymulują zmysł węchu.

Pachnący masaż

Masaże są niezwykle ważne dla rozwoju sensorycznego dziecka. Na blogu, w zakładce Dotyk znajdziesz wiele informacji na ten temat. A co, gdyby połączyć masaż ze stymulacją zapachową? Użyj pachnącego olejku do masażu lub zapal pachnącą świeczkę. Ciekawe, czy maluchowi spodoba się, taki sposób na zabawę. Możecie wybrać ulubiony zapach dziecka, jeśli taki ma. Połączenie satysfakcjonującego dotyku z ulubionym zapachem sprawi, że doznania sensoryczne będą jeszcze silniejsze.

W zakładce Integracja sensoryczna znajdziesz jeszcze więcej pomysłów na ciekawe aktywności i zabawy dla dzieci.

 

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.