Jeśli szukasz pomysłów na proste zabawy dotykowe dla dzieci, ten wpis jest dla Ciebie. Zorganizujesz je w kilka minut, a na pewno zajmą dziecko na dłuższy czas. Zabawy dotykowe będą miały wspaniały wpływ na rozwój sensoryczny Twojego malucha.

Masażyki

Uwielbiam ten typ stymulacji dotykowej. Niczego specjalnego nie potrzebujesz, by bawić się ze swoim dzieckiem w masażyki. Podczas masażu buduje się bliskość między rodzicem a dzieckiem. Jest to też zabawa, w której dotyk odgrywa główną rolę.

Udawaj, że ugniatasz ciasto na plecach dziecka, grasz na pianinie, drapiesz jak kot. Potem zamieńcie się rolami. Możesz masować dziecko do znanych wierszyków – wiele z nich znajdziesz w książce „Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki”. Śpiewaj piosenki, opowiadaj historyjki i przedstawiaj je za pomocą dotyku na plecach dziecka.

Zabawy dotykowe z materiałem sypkim

Pudełka wypełnione ryżem, kaszą, ziarnami kawy czy grochu to fantastyczna pomoc sensoryczna – jednocześnie prosta i ekonomiczna. Sama z chęcią dotykam tych różnych ziaren i ziarenek. Dziecko może wyszukiwać w materiale sypkim małe elementy, np. figurki czy kamyki. Może to robić z oczami otwartymi lub zamkniętymi.

Innym pomysłem na zabawę jest rozpoznawanie po dotyku, co znajduje się w pudełku, np. kasza, groch czy owies. Świetna zabawa na różnicowanie dotykowe.

Ciastolina, plastelina, masy plastyczne

Ciastolina, plastelina i działania z innymi masami plastycznymi to duża dawka bodźców dotykowych i proprioceptywnych. Zabawy te rozwijają też kreatywność. Jest to także idealna aktywność do ćwiczeń sprawności dłoni, w ramach terapii ręki.

Zabawy dotykowe z wodą

Zabawy z wodą należą do jednych z najbardziej lubianych przez dzieci. Basen, miska lub wanna to doskonałe miejsca na zabawy sensoryczne tego typu.

Jak się bawić? Wyławiajcie przedmioty z wody, twórzcie pianę, bawcie się w zimnej i ciepłej wodzie na zmianę. Wodę można też zafarbować dodając do niej barwnik.

Malowanie palcami

Malowanie palcami nie dla wszystkich dzieci będzie przyjemnym doświadczeniem. Dzieciaki, które mają trudność z brudzeniem rąk, mogą czuć dyskomfort podczas tego zajęcia. A może twórcza inwencja poniesie je na tyle, że jednak nie będą myślały o brudnych dłoniach? Pamiętaj, że najlepiej malować na dużych arkuszach papieru. Tworzyć możecie też w łazience na płytach czy szybie prysznica. Dla młodszych dzieci idealne będą jadalne farby.

Zabawy dotykowe dla dzieci

Spróbuj wykorzystać te kilka pomysłów na zabawy ze swoim dzieckiem. O zbawiennym wpływie dotyku dowiesz się więcej z wpisu Dotyk w świecie integracji sensorycznej.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.