8 marca w wielu przedszkolach i szkołach obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet. Jak zorganizować ten dzień w placówkach edukacyjnych, by był wartościowy dla młodych ludzi? Oto kilka pomysłów na obchody święta dużych i małych kobiet, którymi możecie się zainspirować.

Spis treści

Historia Międzynarodowego Dnia Kobiet

Obchody Dnia Kobiet warto rozpocząć od przybliżenia dzieciom genezy tego święta. Być może najmłodsi będą zaskoczeni, że jeszcze niedawno pozycja kobiet na świecie była dużo gorsza niż obecnie. Kobiety nie mogły same o sobie decydować, głosować w wyborach, uczyć się.

Niekorzystna sytuacja kobiet skłaniała je do strajków i protestów, które były pierwszym krokiem prowadzącym do równouprawnienia płci. Z tego powodu 8 marca ustalono Międzynarodowy Dzień kobiet, który miał być świętem równości kobiet i mężczyzn. Pierwszy raz obchodzono go w 1910r.

Dla uczniów i przedszkolaków ciekawa może być także historia tego święta w Polsce. Niestety nie znalazłam w sieci, żadnych wartościowych filmów dla dzieci o tej tematyce. Dużo więcej o historii Dnia Kobiet możecie przeczytać na tym blogu.

Kobiety, które mają wpływ na świat

Chciałabym moim uczniom, a szczególnie uczennicom ukazać moc, która tkwi w kobietach. W tym celu na zajęciach dotyczących Dnia kobiet wykorzystam wspaniałe książki Anny Dziewit Miller „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” oraz „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy„.

Te dwie książki idealnie ukazują świat sprzed wielu lat, kiedy kobiety nie były traktowane na równi z mężczyznami. Jednocześnie przygody bohaterek ukazują je jako silne, mające wpływ na rzeczywistość i odważne osoby. Kobiety o których pisze autorka „Dam, dziewuch i dziewczyn” to m.in.: Maria Skłodowska-Curie, Krystyna Skarbek czy Irena Sendlerowa. Jest też wiele kobiet, o których nigdy nie słyszałam, a które miały wielki wpływ na losy wielu ludzi.

To jak wykorzystasz literaturę zależy od Twojej pomysłowości i możliwości Twojej grupy.

Kwiatek dla koleżanki

W Dniu Kobiet powszechnym zwyczajem jest wręczanie drobnych upominków lub kwiatów przez przedstawicieli płci przeciwnej. Kwiatki, które wykonają chłopcy w klasie lub grupie przedszkolnej mogą zawierać informacje o tym, jaka jest w ich oczach obdarowywana dziewczynka. Wystarczy że na każdym płatku twórca wpisze cechy, jakie ma koleżanka, dla której tworzy kwiat, np. koleżeńska, mądra, odważna, miła, ładna itd. lub przyklei płatek z wpisanym określeniem (w przypadku najmłodszych dzieci).

Dziewczynki w tym czasie mogą stworzyć kwiatka dla ważnej w ich życiu kobiety – mamy, babci, cioci czy siostry, postępując analogicznie.

Kobieta, którą podziwiam

Interesującym pomysłem może okazać się poproszenie każdego dziecka o wypowiedź ustną lub pisemną dotyczącą kobiety, którą uczeń lub przedszkolak podziwia. To zadanie pozwoli dzieciom dostrzec, jak ważne w ich życiu są kobiety. Dzieci mogą wypowiadać się o kim chcą: mamie, nauczycielce, a może sławnej aktorce lub innej ważnej dla nich kobiecie. Istotne jest uzasadnienie swojego zdania.

Lalki na patyku

Lalki na patyku to propozycja ćwiczenia plastycznego, które z pewnością spodoba się dzieciom. Do ich wykonania potrzebujesz szpatułek laryngologicznych, flamastrów i taśm washi. Uczniowie i przedszkolaki mogą stworzyć na patyku lalkę przedstawiającą bohaterkę ulubionego filmu, bajki czy książki lub inną postać kobiecą.

Najważniejsze, żeby przy tworzeniu lalki dobrze się bawić. Zamieszczone zdjęcie pochodzi z Pinteresta, gdzie znajdziesz też wiele przykładów podobnych lalek.

 

Na blogu przeczytasz o moich sposobach na celebrowanie wielu świąt, które obchodzimy w placówkach edukacyjnych. Sprawdź koniecznie wpis dotyczący Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka i pobierz darmowe materiały.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *