Zegar daltoński – jak go przygotować i użyć w pracy?

Zegar daltoński jest pomocą wykorzystywaną nie tylko w placówkach daltońskich. Często można go zobaczyć także w tradycyjnych przedszkolach i szkołach. Jako nauczycielka stosowałam go w pracy ze starszymi przedszkolakami. Jak używać kolorowego zegara?
[toc]

Jak może wyglądać zegar daltoński?

Tarcza popularnego w Polsce zegara daltońskiego, który możemy zakupić w wielu sklepach internetowych, podzielona jest na cztery kolory symbolizujące upływający czas: 30 min – kolor żółty, 15 min – kolor pomarańczowy, 10 min – kolor zielony i 5 min – kolor czerwony. Podział ten jest bardzo czytelny i z powodzeniem wykorzystywany w praktyce edukacyjnej.


Jak pracować z zegarem daltońskim?

Zegar daltoński  ma być przede wszystkim pomocny w nauce rozumienia pojęcia czasu. W trakcie zaplanowanej aktywności dzieci zapowiadamy czas na wykonanie zadania lub danej czynności. Wtedy wskazówką zegarową zaznaczamy początek danego odcinka czasowego np. 5 min i włączamy zegar. Dzieci wiedzą, że wskazówka poruszająca się na czerwonym tle symbolizuje upływający czas wyznaczonych pięciu minut. Gdy wskazówka znajdzie się na dolnej krawędzi koloru czerwonego, oznacza to, że czas minął.

Nauka pracy z zegarem daltońskim jest procesem, w którym dziecko poznaje zasady wyznaczania czasu i uczy się planować własną pracę w danym odcinku czasowym. Potrzebne jest wiele doświadczeń w szkole lub przedszkolu, by zrozumieć pojęcie czasu i zdobyć umiejętność pracy w wyznaczonym czasie.

Zalety wykorzystywania zegara daltońskiego

Do zalet pracy z zegarem daltońskim można zaliczyć:

  • kształtowanie rozumienia pojęcia czasu, jego upływu, długości, i trwania odcinków czasowych;
  • planowanie pracy własnej w wyznaczonym czasie;
  • zdobywanie motywacji do działania w wyznaczonym czasie.

Jak samodzielnie wykonać zegar daltoński?

Do wykonania zegara potrzebna jest przede wszystkim kolorowa tarcza. Można ją wykonać samodzielnie lub pobrać poniżej. Tarcza, którą przygotowałam, ma średnicę 18 cm. Pobierając plik z tarczą w Wordzie możesz dowolnie zwiększać lub zmniejszać średnicę tarczy.

Oto instrukcja samodzielnego wykonania zegara:

Przygotuj: zegar, wydrukowaną kolorową tarczę, nożyczki, taśmę dwustronną lub klej. Zegar można kupić za mniej niż 10 zł lub zakupić sam mechanizm, który jest w podobnej cenie.

Wytnij tarczę kolorowego zegara daltońskiego. Można ją zalaminować, ale nie jest to konieczne. Aby umieścić tarczę w zegarze, musiałam przeciąć ją w miejscu promienia – między kolorem zielonym, a pomarańczowym.

Rozkręć zegar jeśli tego wymaga. Proponuję pozbyć się szybki – dzięki temu będziesz mogła nastawiać czas przy pomocy samej wskazówki, bez zdejmowania zegara ze ściany.

Delikatnie odetnij nożyczkami wskazówkę godzinową i sekundową, nie uszkadzając ich całkowicie.

Przyklej kolorową tarczę zegara do starej tarczy za pomocą taśmy dwustronnej lub kleju.

Włóż baterie, nakręć swój zegar i ciesz się z jego działania 🙂

 

Kolorowy zegar jest obecnie używany przeze mnie w pierwszej klasie, którą prowadzę. Uczniowie dopiero wdrażają się do odczytywania z niego czasu i planowania pracy w wyznaczonym odcinku czasowym.  Zegar daltoński może być używany do wielu aktywności w klasie lub grupie – od planowania i kontrolowania czasu trwania przerwy, po wyznaczanie czasu na wykonanie zadania. Przekonaj się sama, czy sprawdzi się też w Twojej grupie.

1 Comments

  1. Anna Sowińska 27 listopada 2023 at 10:34

    bardzo profesjonalne podejście do zegara daltońskiego 🙂

    Reply

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *