Czy wiesz, że kołysanie, huśtanie czy noszenie nie tylko uspokaja Twoje dziecko, ale ma też korzystny wpływ na rozwijający się umysł i sensorykę dziecka? Ma to związek ze zmysłem równowagi, który uważany jest za jeden z najważniejszych układów zmysłowych człowieka. W stymulacji zmysłu równowagi (układu przedsionkowego) warto wykorzystać dedykowane dzieciom sprzęty np. multisensoryczną kołyskę Memolę.

Spis treści

Doświadczenia ruchowe dziecka w życiu płodowym

Kołysanie, bujanie i szeroko pojęty ruch towarzyszy dziecku od chwili poczęcia. Już w 6. tygodniu po zapłodnieniu zarodek potrafi poruszać całym swoim ciałem. Dwa tygodnie później można zaobserwować ruchy rączek i nóżek, a w 10. tygodniu tak precyzyjne ruchy, jak poruszanie palcami. Około 5 miesiąca życia płodowego płód potrafi ssać kciuk. Jak widać, motoryka duża i mała dziecka intensywnie rozwijają się już od momentu poczęcia.

Ruchy dziecka w życiu płodowym wzmacniają mięśnie  i wpływają na tworzenie się nowych połączeń nerwowych w mózgu. Jest to prawdopodobnie najważniejsza forma stymulacji mózgu, która ma miejsce jeszcze przed narodzinami. Podczas ciąży szczególną uwagę zwraca się na ruchliwość dziecka, ponieważ jest to dobry wskaźnik jego ogólnego stanu. Kołysanie i bujanie będzie równie ważne dla rozwoju dziecka już po urodzeniu.

Rola bujania i kołysania w rozwoju sensorycznym małego dziecka

Dobroczynny wpływ bujania i kołysania możemy zaobserwować tuż po urodzeniu dziecka. Noworodki zazwyczaj szybko uspokajają się w ramionach rodziców, którzy spacerują z nimi lub rytmicznie i spokojnie kołyszą dzieckiem, trzymając je w swych ramionach.

Powiedzenie: „Nie noś, bo przyzwyczaisz”, które słyszą młodzi rodzice, jest całkowicie nieuzasadnione. Maluszek od początku swojego życia, jeszcze tego prenatalnego, przyzwyczajony jest do kołysania, którego doświadczał każdego dnia w brzuchu mamy. Dziecko po urodzeniu potrzebuje znanych z życia płodowego bodźców, które sprawiały, że czuło się ono bezpiecznie i spokojnie. Taka jest między innymi rola bujania i kołysania. Rytmiczne poruszanie ciałem dziecka przyczynia się także do stymulacji zmysłu przedsionkowego, który jest – obok dotyku i czucia głębokiego  – jednym z najważniejszych, bazowych układów zmysłowych. Wpływa on na umiejętności ruchowe, równowagę, pracę oczu. Jego prawidłowe działanie ma też wielkie znaczenie dla umiejętności uczenia się.

Zbyt mała ilość doświadczeń ruchowych polegających na m.in. na kołysaniu czy bujaniu może mieć wpływ na wolniejsze dojrzewanie układu przedsionkowego, a co za tym idzie trudności dziecka w codziennym funkcjonowaniu. Znaczenie ma zarówno doświadczanie bodźców ruchowych przez dziecko w życiu płodowym, jak i wczesne doświadczenia, które zapewniamy już od okresu noworodkowego i w dalszych etapach życia małego człowieka.

Kołyska Memola jako narzędzie do stymulacji sensorycznej dziecka

Czy noworodkowi, niemowlęciu lub starszemu dziecku możemy zapewnić dodatkową stymulację przedsionkową, poza tą, którą otrzymuje od rodziców w ramach noszenia na rękach? Jasne, że tak. Jest kilka rozwiązań, ale szczególnie polecam używanie Memoli – multisensorycznej kołyski.

Ruch, jakiego doświadcza dziecko w Memoli, jest równomierny, stabilny i dostosowany do etapu rozwoju dziecka. Z Memoli mogą korzystać już noworodki. Delikatne, rytmiczne bujanie przypomina najmłodszym dzieciom okres, w którym znajdowały się w brzuchu mamy. Memola “wyczuwa” każdy ruch dziecka i porusza się wraz z nim. Dziecku łatwiej też jest znaleźć i wyczuć środek ciężkości.

Multisensoryczna kołyska umożliwia odczuwanie dwóch rodzajów ruchów, które stymulują układ przedsionkowy, czyli ruchu liniowego i rotacyjnego. Oznacza to, że możemy stymulować aż dwa rodzaje receptorów naszego zmysłu równowagi. Sprzęt ten jest zaprojektowany tak, że dziecko ruchami swojego ciała może wprawiać kołyskę w ruch, kontrolując siłę odczuwanej stymulacji. Memola  porusza się bez żadnych silników. Bujaki i kołyski poruszane przez silniki charakteryzują się jednostajnym, automatycznym ruchem góra-dół, który nie dostosowuje się w żaden sposób do możliwości i potrzeb dziecka.

Maluszek położony przy samej siatce – w taki sposób że nóżkami opiera się o ściankę z siatki, automatycznie zaczyna ją kopać. Wykonuje ruchy podobne do tych w brzuchu mamy, jednocześnie wprawiając kołyskę w delikatny ruch. Dziecko czuje się bezpiecznie bo ma poczucie „podłoża” jak w brzuchu. Ćwiczy mięśnie nóg i dostarcza sobie bodźców dotykowych w obrębie stóp. 

Jakie są korzyści z huśtania i bujania dziecka w Memoli?

Bujanie dziecka jest jedną z najlepszych, naturalnych metod stymulujących rozwój zmysłów. Kształtowanie zmysłu równowagi oraz zmysłu czucia głębokiego to długotrwały proces, który wymaga dostarczania odpowiednich bodźców zewnętrznych. Rozwój układu przedsionkowego to również budowanie ,,tożsamości własnego ciała”, kontroli ruchów oraz prawidłowej organizacji wokół linii środkowej ciała. Delikatne wprawianie w ruch ciała dziecka i kontrolowana zmiana pozycji oddziałują pozytywnie na dojrzewanie tego układu. Źle funkcjonujący układ przedsionkowy ujawnia się w starszym wieku dziecka postaci trudnych do wyjaśnienia zaburzeń związanych z uczeniem się, emocjami, zachowaniem i sprawnością ruchową dziecka. Używanie Memoli może zapobiegać trudnościom sensorycznym i ruchowym u dzieci.

Huśtanie i bujanie, podobnie jak inne rodzaju ruchu, wpływają pozytywnie na rozwój mózgu i kształtujący się intensywnie układ nerwowy. Tego rodzaju stymulacja przyczynia się do wytwarzania połączeń między neuronami, co zwiększa potencjał intelektualny dziecka. Wpływa ona także na późniejszy proces uczenia się (czytanie, liczenie, koncentrację uwagi), ma znaczenie dla rozwoju mowy, percepcji słuchowej i koordynacji wzrokowej, kształtowania lateralizacji i orientacji przestrzennej.

Aktywna zabawa w Memoli pomoże też wzmocnić napięcie posturalne. Świadome poruszanie kołyską przez dziecko aktywuję pracę ciała, a szczególnie mięśni, co będzie korzystne dla rozwoju ruchowego dziecka.

Kołysanie przyczynia się do wyciszenia, uspokojenia i osiągnięcia poczucia bezpieczeństwa przez malucha. Jest to bezpośrednio związane z bodźcami ruchowymi, jakie dziecko otrzymywało w czasie ciąży. Memola wpłynie więc na szybsze zasypianie dziecka i osiągnięcie stanu relaksu.

Korzystanie z Memoli to także wspaniała forma zabawy. Bez względu na wiek, żadne dziecko nie odmówi sobie przyjemności pobujania się w huśtawce.

Dlaczego polecam kołyskę Memola?

Memola to wartościowy pod względem rozwojowym sprzęt do stymulacji sensorycznej dziecka. Warto zadbać oto, by już najmłodsze dzieci doznawały bodźców, które wspomagają rozwój i są dostoswane do wieku i możliwości malucha, zapobiegając tym samym trudnościom, jakie często obserwujemy w starszym wieku. Takie funkcje w pełni spełnia Memola – multisensoryczna kołyska.

Memolę kupisz w sklepie internetowym. Kupując Memolę możesz otrzymać 10% rabatu wpisując hasło: sensonauka

Wpis powstał we współpracy z marką Memola.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *