Kolorowanka dotykowa to pomysł na wielozmysłową i wartościową zabawę dla dzieci. Książeczka, której obrazki można nie tylko kolorować ale też dotykać, wyczuwając wypukłe kontury kształtów to zupełna nowość, którą przetestowały dzieci, z którymi pracuję. Przeczytaj o moich wrażeniach oraz reakcjach pacjentów.

Sensoryczne doświadczenie

Kolorowanka dotykowa to pomoc, którą bardzo chciałam sprawdzić w pracy podczas terapii integracji sensorycznej. Książeczka jest niezwykła, ponieważ można nie tylko kolorować jej strony, ale i dotykać wyczuwając wypukłe kontury kształtów. Produkt stworzony przez polską rodzinną manufakturę to najwyższej jakości pomoc edukacyjna. Strony kolorowanki wykonane są grubego, szarego papieru o lekko chropowatej fakturze. Nie łatwo jest je zniszczyć czy uszkodzić.

Kolorowankę dotykową zabrałam na zajęcia z terapii integracji sensorycznej oraz terapii ręki. Mali pacjenci, jak tylko zobaczyli i dotykowo doświadczyli stron książeczki, od razu chcieli zacząć kolorowanie. Uwierzcie, że nie zawsze tak łatwo przychodzi mi zachęcenie ich do tego typu aktywności.

Wypukła kolorowanka dotykowa składa się z 20 kartek. Mamy także 2 części książeczek:

  • Kolorowanka nr 1 „Zwierzęta”: to obrazki zwierząt, takich jak: świnka, koń albo też całe plenery z motywami zwierzęcymi.
  • Kolorowanka nr 2 „Przygoda”: to wycieczka w góry, do lasu, na kemping, nad morze i jezioro.

Kreatywna zabawa

Można wymyślić bardzo wiele zabaw z kolorowanką. Podczas zajęć dzieciaki dotykowo doświadczały każdego z obrazków. A następnie z zasłoniętymi oczami odgadywały, co przedstawione jest na obrazku. Ponieważ to nie łatwe zadanie, zadawałam im pytanie np.: czy to, czego dotykasz to motyl, czy biedronka? Udzielenie odpowiedzi na pytanie wymagało dużego skupienia uwagi na bodźcu dotykowym, jakim był obrazek.

Kolorowanie obrazków z wypukłymi konturami, pomaga natomiast dzieciom utrzymać się w konturach. Pozytywnie wpływa na umiejętności grafomotoryczne.

Na drugiej stronie każdej kartki znajduje się negatyw odbicia. Stronę z wklęsłymi konturami też można wykorzystać do zabawy. Ja lubię zadania typu proste kodowanie – zastępowanie konkretnych kolorów innymi. Umawiamy się z dzieckiem, że to, co na pierwszej stronie było niebieskie, na drugiej będzie np. fioletowe. I tak postępujemy z każdym kolorem.

Kolorowanka dotykowa umożliwia też tworzenie prac plastycznych techniką frottage. Wystarczy przyłożyć białą kartkę do wypukłej strony kolorowanki i zamalować ją kredką. Wtedy powstanie odbicie przedstawiające obrazek.

Ze stron kolorowanki z łatwością można stworzyć też stemple. Malujemy wypukłe krawędzie, przykładamy do kartki i gotowe.

Jeszcze inna zabawa polega na wycięciu obrazków, a następnie odrysowywaniu ich kredkami na czystej kartce. Dziecko samodzielnie stworzy szablony do odrysowywania. To dobra zabawa i wartościowe ćwiczenia dla rączek.

Przydatna pomoc edukacyjna

Myślę, że warto zapewnić dzieciom pomoc edukacyjną, która zapewnia tak wiele możliwości wartościowej zabawy. Dom, przedszkole, gabinety terapeutyczne dla dzieci to miejsca, w których kolorowanka dotykowa będzie bardzo przydatna.

Ja widzę ogromny potencjał książeczki podczas zajęć z terapii ręki, gdzie celem jest poprawa umiejętności grafomotorycznych. Kolorowanka dotykowa jest też ciekawym pomysłem na urozmaicenie zajęć z integracji sensorycznej. Kształtowanie świadomego dotyku usprawnia rozwój sensoryczny, intelektualny i emocjonalny. O roli dotyku możesz przeczytać we wpisie Dotyk w integracji sensorycznej.

Zabawa z kolorowanką dotykową:

  • Wspiera wyobraźnię dziecka;
  • Usprawnia motorykę małą;
  • Uczy rozpoznawania kształtów z zamkniętymi oczami;
  • Pobudza zmysły;
  • Pozwala się wyciszyć;
  • Rozwija system dotykowy.

Kolorowankę zakupisz przez internet w sklepie Robot Manufacture.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.