Każdy z nas – specjalistów ma swoje sposoby na stymulację sensoryczną konkretnego zmysłu. Ostatnio szukałam nowego pomysłu na stymulację powonienia moich małych pacjentów. Używam już buteleczek zapachowych, słoiczków z produktami spożywczymi, przypraw. Chciałam znaleźć coś nowego, w trochę innej formie i… udało się. Kalendarz zapachowy na zajęciach z integracji sensorycznej okazał się prawdziwym hitem.

Pachnące strony

Kalendarz zapachowy to nowy sposób na stymulację zmysłu powonienia. Pamiętacie pachnące katalogi firm kosmetycznych? Wystarczyło potrzeć i sprawdzić, czy zapach perfum lub innych kosmetyków nam odpowiada. Jeśli chodzi o stymulację węchową dzieci, nie przemawiają do mnie sztuczne, kosmetyczne zapachy. Co innego zapachy naturalnych produktów – owoców, warzyw czy ziół. Takie właśnie zapachy odnajdziesz w kalendarzu zapachowym MedFharm.

12 pachnących stron oferuje zapachy m.in. róży, lawendy, miodu, kawy czy szałwii. Wystarczy potrzeć zdjęcie i poczuć intensywny zapach. Kalendarz jest wygodny, ma standardowy rozmiar A4, można powiesić go w gabinecie lub domu i zawiera piękne ilustracje pachnących roślin.

Jak stymulować powonienie z użyciem kalendarza zapachowego?

Samo eksplorowanie kalendarza jest dla dzieci bardzo atrakcyjne. Ja obudowałam zajęcie z tym gadżetem w historię  dotyczącą magicznych stron, które po potarciu zaczynają pachnieć. Mało które dziecko miało wcześniej do czynienia z pachnącymi stronami książki czy kalendarza. Dzieciaki domyślały się, co to za zapachy, czasem rozpoznawały po zdjęciu, czasem czytały nazwę rośliny. Przy okazji wąchania chętnie opowiadały o swoich preferencjach zapachowych. Okazuje się, że dla większości dzieci ostry zapach papryczki chilli nie jest najprzyjemniejszy. Za to kakao kochają wszyscy.

Kiedy dzieci poznają już zapachy, zabawę można utrudnić zasłaniając oczy opaską. Prosimy wtedy dziecko o podanie nazwy pachnącej rośliny lub wybór spośród dwóch produktów. Pytamy wtedy: czy tak pachnie imbir czy róża?

Jeśli masz dwa kalendarze, możesz stworzyć memo zapachowe. Dziecko znów ma zasłonięte oczy. Wącha jedną ze stron. Następnie podajemy mu dwie kartki do wyboru i pytamy, który z zapachów, jest taki sam, jak pierwszy, prezentowany zapach? Jest to pomysł na zabawę w różnicowanie zapachowe.

Podsumowanie

Kalendarz zapachowy to nowy pomysł na stymulację powonienia. Jeśli wypróbowałaś pozostałe, znane produkty do stymulacji zapachowej, spróbuj zabawy z tym gadżetem. Może on wisieć w sali, jest bardzo estetyczny i ma niewielki rozmiar, co czyni go wygodną pomocą. Co ważne nie kosztuje też wiele. Kalendarze zapachowe możecie zakupić w sklepie MedPharm.

O stymulacji zapachowej pisałam też we wpisie o Słoiczkach zapachowych. Sprawdź, czy znajdziesz tam coś ciekawego.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.