O tym, jak można pomóc dziecku przed i w trakcie wizyty u stomatologa opowiem Ci z perspektywy terapeuty integracji sensorycznej. Wizyty u dentysty nie kojarzą się nam z czymś przyjemnym. Dla dziecka z zaburzeniami integracji sensorycznej spotkanie ze stomatologiem może być szczególnie trudne. Spróbujmy mu to ułatwić.

Wiele bodźców sensorycznych

Podczas wizyty u stomatologa dziecko otrzymuje bardzo wiele specyficznych bodźców sensorycznych. Z odbiorem i interpretacją tych informacji sensorycznych, mózg malucha może mieć trudność. Szczególne trudności podczas wizyty stomatologicznej mogą spodziewać się rodzice dzieci z nadwrażliwością oralną, słuchową lub wzrokową.

Nadwrażliwość oralna

Nadwrażliwość oralna dotyczy jamy ustnej, czyli obszaru na którym skupia się leczenie stomatologiczne. Objawami nadwrażliwości są: trudności w przyjmowaniu określonych pokarmów, dotykaniu okolicy twarzy lub negatywna reakcja na zabiegi higieniczne, jak mycie twarzy czy zębów. Ponieważ maluch odczuwa dyskomfort fizyczny i psychiczny podczas dotyku wrażliwej okolicy twarzy, reakcja na dotyk może być bardzo emocjonalna. Mały pacjent może nie pozwolić na badanie, uciekać i płakać.

Nadwrażliwość słuchowa

Dziecku, które ma nadwrażliwość słuchową towarzyszą nieprzyjemne odczucia związane z odbiorem dźwięków znajdujących się w otoczeniu. Odgłosy narzędzi stomatologicznych mogą wywołać reakcję lękową.

Nadwrażliwość smakowa i zapachowa

Od samego wejście do gabinetu stomatologicznego, czujemy specyficzny, medyczny zapach. Środki stosowane podczas leczenia zębów często dają wrażenia smakowe. Mogą one wywołać odruch wymiotny u dzieci z nadwrażliwością smakową i zapachową. Te dwa zmysły są ze sobą mocno powiązane.

Nadwrażliwość wzrokowa

Lampa w gabinecie stomatologicznym może negatywnie wpływać na dzieci szczególnie wrażliwe na bodźce wzrokowe. Dziecko może podczas badania mrużyć oczy, łzawić i unikać kierowania twarzy w stronę źródła światła.

Niepewność grawitacyjna

Dla niektórych dzieci odchylenie w fotelu stomatologicznym może wywołać uczucie przestrachu. Lęk przed zmianą pozycji, kiedy dziecko nie ma na nią wpływu oraz oderwaniem nóg od podłoża są dla takiego malucha wyjątkowo trudne.

Jak pomóc dziecku przed wizytą u stomatologa?

Na pewno chciałabyś ułatwić dziecku badanie stomatologiczne. Co możesz zrobić jeszcze przed wizytą u dentysty?

 • Wybierz stomatologa przyjaznego dzieciom. Powinien być to lekarza z dobrym kontaktem z dziećmi i elastycznym podejściem do czasu wizyty.
 • Pamiętaj, żeby przed wizytą wyjaśnić stomatologowi na czym polega nadwrażliwość dziecka.
 • Stwórz historyjkę obrazkową przedstawiającą to, co dzieje się u dentysty np. obrazki przedstawiające siedzenie w poczekalni, siedzenie na fotelu dentystycznym, badanie dentystyczne itd. Możesz też zabrać dziecko na wizytę stomatologiczną rodzeństwa lub kolegi, który u dentysty czuje się dobrze.
 • Przeczytaj z dzieckiem książeczki sytuacyjne dotyczące wizyty u dentysty np. Zuzia idzie do dentysty, Kicia Kocia u dentysty. Bardzo fajny wpis na temat książeczek o zębach dzieciach i dentyście, znajdziesz u Matki Dentystki.
 • Bawcie się w wizytę u dentysty w domu. Odgrywajcie scenki, zamieniajcie się rolami.
 • Nie oczekuj idealnego zachowania podczas wizyty. Bądź przygotowana na to, że badanie może nie dojść do skutku, bo będzie to zbyt duże wyzwanie na ten moment dla Twojego dziecka.
 • Okaż dziecku zrozumienie dla jego niechęci, ale daj też sygnał, że wizyta u stomatologa jest częścią życia.

Zastosuj także strategie sensoryczne, które mogą złagodzić objawy nadwrażliwości:

 • Poćwiczcie energicznie przed wizytą u stomatologa, wskazane są skoki, szybki spacer, pajacyki.
 • Jeszcze w domu przed myciem zębów daj dziecku do schrupania twarde przekąski: marchewkę, krakersy, gumę do żucia.
 • Pouciskajcie okolice jamy ustnej palcami, wykonaj dziecku masaż rollerem po twarzy, zróbcie kilka ćwiczeń logopedycznych.

Co możesz zrobić w trakcie wizyty u dentysty?

Masz już termin wizyty u stomatologa i uprzedziłaś go o trudnościach sensorycznych swojego dziecka. Teraz czas na strategie, które mogą pomóc w trakcie wizyty u dentysty:

 • Przygotuj dla dziecka słuchawki z muzyką lub audiobookiem do słuchania w trakcie wizyty.
 • Nakryj dziecko kołderką obciążeniową lub daj mu do ręki maskotkę obciążeniową, która pozwoli mu się uspokoić. Kamizelka używana do zdjęć rentgenowskich może zastąpić kołderkę.
 • Piłeczka do ściskania lub ulubiona maskotka pozwoli dziecku zająć czymś ręce i poczuć się swobodniej.
 • Ostrożnie pobawcie się fotelem przed właściwym badaniem. Jeśli wiesz, że dla dziecka zmiana pozycji ciała będzie dużym stresem, usiądź na fotelu i weź je na kolana w trakcie wizyty.
 • Jeśli maluch źle reaguje na ostre światło, pozwól mu założyć okulary przeciwsłoneczne.
 • Pamiętaj o nagrodzie dla dzielnego pacjenta.

Mam nadzieję, że te wskazówki okażą się dla Was przydatne, a Twój maluch poradzi sobie w trakcie badania stomatologicznego. Zajrzyj do zakładki Integracja sensoryczna, gdzie odkryjesz więcej wpisów dotyczących integracji sensorycznej dzieci.

Na Instagramie i Facebooku także dzielę się swoją wiedzą z rodzicami i specjalistami. Zajrzyj też tam 🙂

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.