ClassDojo to aplikacja, która pozwala kształtować zachowanie uczniów w klasie w nowoczesny sposób. Dowiedz się, jak stworzyć swoją awatarową klasę i poznaj wszystkie możliwości aplikacji.

Jak kształtować zachowanie uczniów z aplikacją?

ClassDojo to darmowe i intuicyjne narzędzie, z którego mogą korzystać nauczyciele, uczniowie i rodzice. Po wejściu na stronę classdojo.com rejestrujesz się jako nauczyciel i tworzysz własną, awatarową klasę. W mojej grupie każdy z uczniów sam decydował, jakim awatarem chce się posługiwać.

W ClassDojo możesz wraz z innymi nauczycielami przyznawać punkty za pozytywne zachowania uczniów oraz odejmować za te wymagające poprawy. W mojej klasie, uczniowie w małych grupkach zastanawiali się, jakie zachowania chcieliby punktować. To było bardzo wartościowe ćwiczenie. Okazało się, że dzieciaki doskonale wiedzą, jakie trudności wychowawcze istnieją w klasie i jakie zachowania wymagają poprawy. Następnie zebraliśmy wszystkie pomysły, a ja dodałam poszczególne kategorie do opinii o uczniach i opisy punktów Plusów i tych Wymagających poprawy.

Odkąd wprowadziłam ClassDojo klasie, dzieciaki są bardzo zmotywowane do pozytywnych działań. Częściej sobie pomagają, zachowują się lepiej na korytarzu i jest zdecydowanie mniejnegatywnych zachowań wobec kolegów i koleżanek.

Do czego jeszcze użyjesz ClassDojo?

Oprócz tablicy z klasowymi awatarami i punktami, ClassDojo ma jeszcze inne zastosowania. W Narzędziach znajdziesz m.in.:

  • Licznik czasu,
  • Losowanie uczniów,
  • Automatyczne tworzenie grup,
  • Miernik hałasu,
  • Polecenia itp.

Podobne możliwości daje tablica Classroomscreen, o której pisałam na blogu.

Do korzystania z aplikacji możesz zaprosić rodziców uczniów. Mogą być na bieżąco z tym, co dzieje się w klasie i obserwować postępy uczniów. Ja nie wykorzystywałam tej opcji.

Jak posługiwać się ClassDojo?

Pierwszy krokiem jest rejestracja i tworzenie własnej klasy. Najważniejsza wskazówka dotyczy tego, żeby zmienić język na polski w ustawieniach. Myślę, że najlepiej, jeśli sama zobaczysz, jak krok po kroku stworzyć klasę i działać w niej, oglądając film. Tutaj zamieszczam link do instrukcji na Youtube.

Wszystkie działania są bardzo intuicyjne i jestem pewna, że szybko ogarniesz, jak się posługiwać tą aplikacją.

Podsumowanie

ClassDojo to fajna, wspierająca nasze wychowawcze działania aplikacja. Motywuje dzieciaki do pozytywnych zachowań, porządkuje cele wychowawcze, jakie chcemy osiągnąć w klasie. Pozwala na indywidulane podejście do każdego zespołu klasowego. Kilku uczniów z mojej klasy, dzięki aplikacji bardzo poprawiło swoją postawę na lekcjach. Dzieci traktują to, jak zabawę na zasadzie gry, w której przyznawane są punkty. Jest to dla nich coś bardzo atrakcyjnego. Polecam to rozwiązanie wszystkim nauczycielom.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.