Dlaczego leżenie na brzuszku jest ważne od pierwszych chwil życia dziecka i jak pomaga w tym Memola?

Leżenie na brzuszku to bardzo ważna aktywność, dzięki której dziecko rozwija się ruchowo i poznawczo. Możemy kłaść maluszka na brzuchu już od urodzenia. Memola urozmaici zwykłe leżenie na brzuchu, które zazwyczaj ma miejsce na podłodze, i przyczyni się do osiągnięcia przez dziecko nowych umiejętności ruchowych.

[toc]

Jakie są korzyści z leżenia na brzuchu dla dziecka?

Leżenie na brzuszku w przypadku małego dziecka jest możliwe od pierwszych dni życia. Wczesne kładzenie w tej pozycji noworodka umożliwia szybsze przyzwyczajanie się do tej wymagającej dla dziecka aktywności. Jakie są główne korzyści z leżenia na brzuchu?

Rozwój ruchowy

Leżenie na brzuchu to pozycja antygrawitacyjna, która wymusza na dziecku intensywną pracę mięśni. Dziecko uczy się podnosić główkę i cały tułów od podłoża, w ten sposób trenując mięśnie karku, szyi i grzbietu. Następuje też intensywny trening rąk i nóg — niezbędny do tego, by w niedalekiej przyszłości maluszek osiągnął kolejne kamienie rozwoju ruchowego — a więc by zaczął siadać, raczkować i chodzić.

Stymulacja przedsionkowa

Kiedy dziecko potrafi już z większą swobodą leżeć na brzuchu i swobodnie rozglądać się raz w jedną, raz w drugą stronę — stymuluje układ przedsionkowy. Jest on odpowiedzialny za odbiór wrażeń ruchowych i ściśle powiązany z pracą oczu oraz napięciem posturalnym. Sprawny układ przedsionkowy ma ogromne znaczenie dla rozwoju i uczenia się.

Rozwój wzroku

Leżenie na brzuchu pozytywnie wpływa na rozwój układu wzrokowego dziecka. Daje ono możliwość spojrzenia na otoczenie z innej perspektywy. W leżeniu na brzuchu dziecko zdobywa możliwość śledzenia i skupiania wzroku na przedmiotach, które znajdują się w dużej odległości. Nawet jeśli dziecko jeszcze nie potrafi raczkować, gdy przebywa na brzuszku ma możliwość obrotu główki i ciała w wybranym kierunku, co daje mu możliwość poznania świata i rozwoju wzroku.

Rozwój bioderek i kształt główki

Wiadomo też, że leżenie na brzuszku przyczynia się do prawidłowego rozwoju stawów biodrowych dziecka. Drugim elementem związanym z ciałem dziecka i pozycją antygrawitacyjną jest wpływ na kształt główki. Leżenie na brzuchu powoduje odciążenie głowy i przyczynia się do niwelowania odkształceń, które tworzą się w czasie ciągłego ucisku jednej strony głowy.

Lepsze trawienie

Jeden z moich ulubionych powodów, dla których układam córeczkę, jak najczęściej w pozycji na brzuchu, to niwelowanie problemów brzuszkowych. Jak to możliwe? Dziecko leżąc na brzuchu dokonuje automasażu powłok brzusznych, co przyczynia się do uwalniania gazów i lepszego trawienia. Częste układanie maluszka w tej pozycji może pomóc w walce z bólem brzuszka i kolkami, które często pojawiają się w pierwszych trzech miesiącach życia dziecka.

Jak Memola wspomaga umiejętność leżenia na brzuchu?

Dla Twórczyni Memoli funkcja leżenia na brzuszku była najważniejszym celem, który chciała osiągnąć konstruując huśtawkę. Musicie wiedzieć, że Memola została stworzona we współpracy ze specjalistką dziedziny neurologii – dr n. med. Grażyną Banaszek. Dlatego ta multisensoryczna huśtawka spełnia warunki, które umożliwiają dziecku leżenie na brzuchu, a nawet w tym pomagają. W jaki sposób leżenie w Memoli wspomaga umiejętność leżenia na brzuchu?

Motywacja do leżenia na brzuchu

Dziecko leżąc w Memoli na brzuchu widzi dużo więcej niż na podłodze. Dostrzega nie tylko parkiet oraz dolne części mebli, ale większą przestrzeń zarówno poniżej podstawy huśtawki, jak i powyżej. Umożliwia to półprzezroczysta ścianka w huśtawce. Zmiana perspektywy patrzenia jest dla dziecka bardziej interesująca. Dlatego maluszek ma większą ochotę i motywację do tego, by utrzymywać w górze główkę. Zauważyłam to u mojej córki podczas aktywności w Memoli. Malutka dłużej utrzymuje uniesioną główkę, ponieważ interesuje ją przestrzeń. Dostrzega dużo więcej elementów i szczegółów niż podczas leżenia na podłodze. Ma to wpływ na rozwój poznawczy niemowlaka, który poprzez aktywną obserwację zdobywa wiedzę o otaczającym świecie. 

Utrzymywanie kontaktu wzrokowego z dzieckiem jest też dużo prostsze z perspektywy rodzica. Już nie muszę kłaść się na podłodze w niewygodnej pozycji. Wystarczy, że odrobinę się schylę i mogę utrzymywać kontakt wzrokowy z dzieckiem, mówić do niego, a mały człowiek może obserwować całą moją postać, a nie tylko stopy.

Stymulacja układu przedsionkowego i wzrokowego dziecka

Wspomniałam już, że w czasie leżenia na brzuszku dochodzi do stymulacji układu przedsionkowego dzięki ruchom głowy. W Memoli stymulacja zmysłu równowagi odbywa się poprzez ruchy głowy dziecka na boki oraz delikatne ruchy samej huśtawki. W ten sposób w układzie nerwowym dziecka opracowywanych jest jeszcze więcej informacji i tworzą się zupełnie nowe połączenia neuronalne.

Przyznam, że tego typu rozwiązań nie stosuje się w warunkach domowych, ale dopiero podczas terapii integracji sensorycznej na specjalistycznym sprzęcie podwieszanym. Mając Memolę w domu możesz zapewnić swojemu dziecku tak bogatą stymulację sensoryczną, dzięki której zapobiegasz występowaniu deficytów sensorycznych, które często ujawniają się w późniejszych latach życia.

Wzmacnianie napięcia posturalnego i koordynacji ruchowej

Leżenie na brzuchu na podłodze przyczynia się do wzmocnienia mięśni przedramion, brzucha i szyi. Delikatnie wprawiona w ruch huśtawka powoduje, że dziecko dodatkowo wyczuwa ruchy huśtawki napinając i rozluźniając mięśnie, by osiągnąć pełną koordynację ruchową. Maluszek dostosowuje ruchy własnego ciała do ruchu, jaki odbiera podczas przebywania na huśtawce. Tworzy się wtedy też „mapa” ciała dziecka, która umożliwia odbiór swojego ciała w przestrzeni i ruchu.

Co odróżnia Memolę od innych sprzętów?

Hamaki lub kołyski, które także umożliwiają kołysanie dziecka, nie stwarzają warunków do leżenia na brzuszku i aktywnego obserwowania świata. W tych sprzętach niemowlę pozostaje bierne, obserwując jedynie sufit. Nie ma możliwości ćwiczenia mięśni własnego ciała, nie rozwija się też układ wzrokowy i umiejętności ruchowe – w przeciwieństwie do Memoli, która zapewnia dziecku wszechstronny rozwój.

Jako specjalistka SI i jednocześnie matka jestem przekonana, że aktywne spędzanie czasu przez dziecko w Memoli zapewnia maluszkowi lepszy start i zmniejsza ryzyko zaburzeń sensorycznych.

Kupując Memolę w sklepie internetowym i wpisując hasło: sensonauka, otrzymujesz 10% zniżki na zakup huśtawki. Przeczytaj też wpis MIT – „Nie noś, bo przyzwyczaisz” – o roli kołysania w rozwoju dziecka z użyciem kołyski Memola.

Wpis powstał we współpracy z Memola.

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *