Święta wielkanocne są bogate w doznania sensoryczne. Malowanie pisanek, przygotowywanie pachnących potraw, śmigusowe zabawy – to wszystko pozwala naturalnie doświadczyć dzieciom nowych bodźców sensorycznych w środowisku rodzinnym. W domu, szkole, przedszkolu lub gabinecie terapeutycznym wypróbuj także 5 mniej oczywistych pomysłów na wielkanocne zabawy sensoryczne.

Sensoryczne pisanki

Jest to najbardziej znana zabawa spośród wielkanocnych zabaw sensorycznych. Przy ozdabianiu pisanek główną rolę odgrywa wzrok oraz dotyk. W szkole lub gabinecie terapeutycznym najlepiej sprawdzą się jajka styropianowe. Takie jajka możecie malować farbami, naklejać papierowe elementy, ozdabiać brokatem, przyczepiać wstążki, bibułę, piórka i wiele innych elementów. Przy okazji jest to wspaniałe ćwiczenie sprawności dłoni.

Wielkonocna zgadywanka

Do zabawy potrzebujecie pudełka z otworami na dłonie, a w środku kilka gadżetów związanych z Wielkanocą. Przydadzą się: plastikowe lub gumowe jajko, gałązki bazi, malutki kurczaczek, cukrowy baranek itp. Przedmioty wkładamy do pudełka, a zadaniem dziecka jest nazwać dotykany przedmiot bez udziału wzroku. Jest to atrakcyjne ćwiczenie na różnicowanie dotykowe.

Króliczek ze skarpetki

Królik ze skarpetki to pomysł na zabawkę, którą dziecko może dotykać i ściskać – regulując swój poziom pobudzenia. Jednocześnie królik stanie się ładną, świąteczną ozdobą. Potrzebujesz skarpetki, sypkiego materiału np. ryżu, wstążki, naklejanych oczu i mazaka. Do skarpetki wsypujemy ryż, zawiązujemy koniec wstążką. Końcówkę skarpetki obcinamy tak, by powstały uszy. Dorysowujemy nosek, naklejamy oczy i gotowe. Zabawa z królikiem stymuluje zmysł propriocepcji oraz dotyku. Możecie wykonać króliczą rodzinę wypełniając skarpetki różnymi rodzajami sypkich materiałów. Każdy królik będzie wtedy dostarczał innych wrażeń dotykowych.

Dźwięki zamknięte w jajkach

Do zabawy stymulującej zmysł słuchu potrzebujesz jajek z Kinder Niespodzianki. Do jajek wkładamy przedmioty, które wydają dźwięk: małe dzwoneczki, monety, ryż, kostkę do gry itd. Jeśli stworzysz pary tak samo brzmiących jajek, możecie zagrać w memo dźwiękowe i ćwiczyć różnicowanie dźwiękowe. Prawda, że to prosta i atrakcyjna zabawa?

Pisanki w woreczku

Na woreczku strunowym odrysowujemy jajko markerem permanentnym. Do woreczka wlewamy żel do mycia lub odżywkę, kolorowe pompony, cekiny itp. Dziecko przesuwa elementy tak, by ozdobić jajko według własnego pomysłu. Prosta i szybka zabawa dla dzieci, które mają trudność z brudzeniem rąk, stymuluje wzrok oraz motorykę małą.

Jeśli spodobały Ci się wielkanocne zabawy sensoryczne, zobacz też wpis Pomysły na wielkanocne aktywności w szkole i przedszkolu.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.