Wiosenny czas obfituje w kolory, smaki i zapachy, których zdecydowanie brakuje innym porom roku. Jest to doskonały moment na zabawy sensoryczne, które zaktywizują zmysły maluchów i pozwolą zrozumieć wiosenne zmiany w otoczeniu.

Smakowita tęcza

Do stworzenia tęczy postaraj się wykorzystać warzywa i owoce które rosną wiosną. Oczywiście nie jest to konieczne, a czasem też możliwe. Zabawa z tęczą pozwoli na utrwalenie kolejności kolorów tęczy, uaktywni wzrok, zmysł smaku, zapachu i dotyku. Kolorowa tęcza może zachęcić niejadka do spróbowania nowych produktów spożywczych.

Na dużym talerzu lub tacy układamy produkty w kolejności:

 • Czerwony – rzodkiewka, papryka lub pomidor;
 • Pomarańczowy – pomarańcza, papryka lub marchewka;
 • Żółty – banan, jabłko lub cytryna;
 • Zielony – sałata, ogórki lub kiwi;
 • Niebieski – jagody lub borówki;
 • Fioletowy – buraczek lub winogrona.

Zabawa polega na układaniu produktów na kształt tęczy. Dotykamy, wąchamy, a na końcu zjadamy tęczę.

Jeśli dziecko będzie miało zasłonięte oczy może próbować rozpoznawać smaki i nazwy warzyw i owoców bez udziału wzroku.

Roślinne mandale

Mandala o technika plastyczna na planie koła, w której pewne elementy rytmicznie się powtarzają. Najczęściej mandale to rysunki, ale można stworzyć też żywą mandalę. Do jej wykonania użyjesz kwiatów, płatków kwiatów, traw, gałązek bazi, piórek i liści.

Wybrane elementy układamy powtarzając pewien rytm na planie koła. W tej zabawie angażujemy wzrok, ale też dotyk i zapach. Przy okazji dziecko poznaje rośliny charakterystyczne dla tej pory roku.

Takie zabawy sensoryczne zapewniają jeszcze inne korzyści:

 • rozwijają wyobraźnię;
 • ćwiczą skupienie uwagi i koncentrację,
 • pozwalają wyrazić uczucia, lęki i myśli;
 • rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową;
 • pomagają się wyciszyć i zrelaksować.

Pachnące błoto

Błotne zabawy? Niektóre z dzieci niestety nie znają tego typu aktywności. Zabawę w błocie najlepiej zorganizować w naturalnych warunkach, czyli na zewnątrz. Ale jeśli nie masz takiej możliwości, weź trochę ziemi lub piasku, duży pojemnik i folię malarską, kamyczki, trawę, gałązki oraz olejki zapachowe.

Zróbcie błoto, budujcie z niego budowle, zmieniajcie konsystencję dodając wody lub ziemi, rysujcie i odciskajcie ślady. Do błota można dodać kilka kropli olejków zapachowych i stymulować oprócz dotyku – zmysł powonienia. Prawda, że pachnące błoto to coś niezwykłego?

Odgłosy wiosny

Czas na zabawę stymulującą słuch i różnicowanie słuchowe. Czy wiesz, że zabawy słuchowe warto prowadzić podczas aktywności ruchowej dziecka? Układ słuchowy ściśle współpracuje i jest połączony z układem przedsionkowym. Przy stymulacji słuchowej dobrze jest zaktywizować także przedsionek poprzez ruch liniowy lub obrotowy.

Wiosenne zagadki słuchowe przeprowadzisz z użyciem youtuba i kanału Nutolina. Jest tam wiele odgłosów natury, które kojarzą nam się z wiosną, np. kukanie kukułki, odgłosy łąki, śpiew ptaków i wiele innych. Ciekawe czy dzieci będą w stanie je rozpoznać?

Mam nadzieję, że skorzystasz z moich pomysłów. Zajrzyj do zakładki Integracja sensoryczna. Znajdziesz tam więcej inspiracji na zabawy sensoryczne.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.