Chcesz szybko sprawdzić wiedzę wszystkich uczniów na lekcji w formie zabawy? Pomocne mogą okazać się tabliczki kredowe, dzięki którym nauka przeistoczy się w dobrą zabawę, a praca samodzielna na lekcji będzie bardzo atrakcyjna.

Jak pracować z tabliczką kredkową?

Tabliczki kredowe wykorzystuję do pracy samodzielnej na lekcji. Przydadzą się do szybkiego sprawdzenia wiedzy uczniów z wielu przedmiotów np. matematyki czy ortografii, ale też do zabawy czy działań integracyjnych.  Do tego typu działań oprócz tabliczki potrzebna jest kreda oraz coś do ścierania powierzchni po zakończonym zadaniu – u mnie sprawdziły się mokre chusteczki.

W mojej klasie praca z tabliczką polega na szybkich pytaniach nauczyciela i odpowiedziach uczniów zapisywanych kredą bez mówienia. Po udzieleniu odpowiedzi uczniowie podnoszą do góry tabliczkę. Na zdjęciu zobaczysz wykorzystanie tabliczki na matematyce i wykonywanie przez dzieci szybkich działań  na dodawanie i odejmowanie.

Podobne rozwiązania stosowałam lekcjach w czasie nauki zdalnej, dzięki Whiteboard.fi – wirtualnym tablicom do pracy samodzielnej.

 

Jak wykonać własne tabliczki kredowe?

Wykonanie tabliczek kredowych wymaga zakupu samoprzylepnego papieru kredowego. Ja kupowałam na Allegro. Koszt jednej rolki to około 10 zł. Do wykonania 20 tabliczek wykorzystałam 2 rolki papieru kredowego.  Oprócz tego potrzeby jest zwykły papier A4, laminator, folie do laminowania, nożyczki, linijka, ołówek.

Pracę rozpoczęłam od zalamnowania kartek a4. Następnie odmierzałam i przycinałam papier kredowy oraz przyklejałam do zalaminowanych kartek. Powierzchnia tabliczki dzięki wcześniejszej laminacji kartki jest idealnie gładka, a sama tabliczka bardziej wytrzymała. Rogi zaokrągliłam zaokrąglaczem do kartek – znajdziesz go tutaj.

Wykonanie jest proste, ale zajmuje trochę czasu. Za to same tabliczki kredowe posłużą długo.

 

Jakie są korzyści w pracy z tabliczkami kredowymi?

Pisanie kredą po tabliczkach jest bardzo atrakcyjne dla dzieci. Uczniowie pracują samodzielnie, a nauczyciel jest w stanie szybko sprawdzić wszystkie odpowiedzi. Nie ma czasu na zaglądanie do kolegi. Tabliczki są dobrą pomocą do szybkich ćwiczeń, przeprowadzenia ekspresowego sprawdzianu w formie zabawy lub wypowiedzi dzieci, które nie chcą mówić na forum.

Tabliczki kredowe to prosta pomoc, którą wykorzystasz do wielu aktywności na lekcji.


Zajrzyj do zakładki Edukacja, gdzie znajdziesz wiele innych pomysłów na pracę na lekcji z uczniami.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.