Masaż Shantala to technika masażu dziecięcego wywodząca się z Indii. Współcześnie coraz więcej specjalistów i rodziców wykonujących masaż obserwuje pozytywny wpływ masowania na rozwój dzieci. Poznaj wszystkie zalety masażu Shantala dla dziecka.
[toc]
Masaż Shantala a rozwój sensoryczny dziecka
Masaż małego dziecka zaliczyć można do czynności pielęgnacyjnych, potrzebnych w rozwoju dziecku. Podczas masażu stymulujemy układ dotykowy dziecka poprzez delikatne dotykanie skóry maluszka w określony sposób – tzw. głaskanie powierzchniowe. Układ dotykowy jest jednym z bazowych układów zmysłowych. Od jego prawidłowego działania, zależy dalszy rozwój dziecka. Masaż w optymalny sposób umożliwia rozwój tego zmysłu. O roli dotyku możesz przeczytać we wpisie: Dotyk w integracji sensorycznej.
Wbrew pozorom nie tylko sferę dotykową dziecka stymulujemy podczas masażu. Oprócz tego dziecko patrząc na twarz matki lub ojca, którzy wykonują masaż odbiera bodźce wzrokowe. Skupia wzrok na twarzy rodzica, nawiązując z nim więź. Podczas masażu maluszek słucha brzmienia i melodii głosu opiekuna, a także odbiera bodźce węchowe. Ten prosty masaż pomaga w naturalny sposób stymulować rozwój kilku układów zmysłowych jednocześnie.
Masaż Shantala a rozwój psychoruchowy dziecka
Dotyk jest pierwszym sposobem komunikacji między matką, a dzieckiem. W trakcie masowania wytwarza się silna więź miedzy niemowlęciem, a masującym opiekunem. Ten sposób komunikacji i bliskości staje się bazą dla rozwoju emocjonalnego i społecznego dziecka w przyszłości. Badania dowodzą, że dzieci masowane we wczesnym dzieciństwie przez opiekunów, dużo lepiej radzą sobie z relacjami w dorosłym życiu. Rzadziej dotyka ich depresja czy choroby psychiczne.
Udowodniono także, że masowane dzieci szybciej rosną i przybierają na wadze. Podobne obserwacje miała Vimala Scheneider McClure, która podczas pobytu w Indiach zatrudniła się w sierocińcu, gdzie opiekunki regularnie masowały dzieci. Vimala zauważyła, że dzieci przebywające w tym sierocińcu rozwijają się bardzo dobrze pod względem psychoruchowym i nie mają trudności emocjonalnych już na pierwszym etapie życia.
Wpływ masażu na zdrowie dziecka
Masaż Shantala pozytywnie wpływa na wiele obszarów, które związane są ze zdrowiem i umożliwiają optymalne funkcjonowanie dziecka. Dobra kondycja zdrowotna wpłynie pozytywnie na całościowy rozwój maluszka. Masowanie:
- Zapobiega kolkom i poprawia trawienie;
- Reguluje cykl snu;
- Uspokaja i wycisza;
- Podnosi odporność organizmu;
- Usprawnia układ krążenia.
Jako instruktorka masażu Shantala i terapeutka integracji sensorycznej, polecam naukę masażu Shantala wszystkim młodym rodzicom oraz tym, którzy spodziewają się dziecka. Kiedy zaczniesz regularnie masować maluszka, z pewnością zaobserwujesz dobroczynny wpływ masażu na jego rozwój. Jeśli jesteś z Warszawy lub okolic chętnie pomogę Ci opanować technikę masażu. Skontaktuj się ze mną: joanna@sensonauka.pl.