Joga dla dzieci. Poradnik dla rodziców i nauczycieli [RECENZJA]

Joga to wartościowy pomysł na aktywność ruchową dla najmłodszych. Można ją ćwiczyć w domu z własnym dzieckiem lub z całą grupą przedszkolną czy szkolną. Ćwiczenie asan w formie zabawy dobrze działa na ciało i umysł dzieci. Jest to forma ruchu, która wymaga skupienia, uważności i dokładności. Na rynku jest coraz więcej pozycji książkowych, które pomagają dorosłym wprowadzić dzieci w świat jogi. Jedną z nich jest Joga dla dzieci. Poradnik dla rodziców i nauczycieli.

[toc]

Filozofia jogi i asany

Joga dla dzieci. Poradnik dla rodziców i nauczycieli to książka, którą kupiłam na początku swojej przygody z jogą dla najmłodszych. Autorka Joanna Jakubik-Hajdukiewicz książkę kieruje do rodziców i nauczycieli. W poradniku oprócz wstępu, w którym znajduje się opis korzyści płynących z jogi, autorka zamieszcza także bajki dla dzieci, wprowadzające w świat jogi. Jeśli oprócz ćwiczeń chcesz przybliżyć dzieciom wartości, zawarte w filozofii jogi, bajki okażą się bardzo pomocne.

Asany, czyli propozycje dla praktykujących to najobszerniejszy rozdział książki. Wszystkim ćwiczeniom towarzyszą rysunki, opis wykonania, działanie danego ćwiczenia na ciało, a przy niektórych – uwagi dla nauczycieli. Każda asana jest wytłumaczona w jasny i zrozumiały sposób, nawet dla osób, które wcześniej nie miały do czynienia z jogą.

Zabawy i oddech

Joanna Jakubik-Hajdukiewicz proponuje także zabawy, tańce i masaże urozmaicające zajęcia jogi. Bardzo chętnie korzystałam z tych propozycji na swoich zajęciach z jogi dla dzieci. Dużo uwagi poświęcone jest także nauce oddychania. W rozdziale O oddychaniu znajdziesz kilka ćwiczeń, które pomogą dzieciom świadomie oddychać i doświadczać korzyści płynących z ćwiczeń oddychania. Odpowiedni oddech potrafi nas zrelaksować i uspokoić. Niewielu dorosłych wykorzystuje go świadomie, ale możemy od najmłodszych lat uczyć tego dzieci.

Metodyka pracy z grupą

Dla mnie, jako nauczycielki, bardzo wartościowe były fragmenty książki dotyczące metodyki pracy z grupą. Autorka zwraca uwagę na wprowadzenie zasad podczas zajęć jogi, które grupa wspólnie tworzy i ich przestrzega. Więcej o zasadach grupowych, nie tylko na zajęciach jogi, przeczytasz tutaj. Funkcjonowanie dzieci w grupie może wiązać się z konfliktami oraz koniecznością współpracy. Wszystkie te aspekty opisane są w książce.

Jeżeli chodzi o ćwiczenie jogi z dziećmi, nie można zapomnieć także o wychowawczym aspekcie tego typu zajęć. Joga kształtuje w dzieciach wartościowe postawy i sposób działania zgodny z jej filozofią. Ja szczególnie cenię w jodze aspekty dotyczące szacunku do własnego ciała oraz rozwijanie podczas ćwiczeń cierpliwości i wytrwałości.

W książce przeczytasz także o wybranych zagadnieniach rozwoju psychoruchowego dzieci, które zostały przedstawione w bardzo przystępny sposób. Rozdział dotyczący badań naukowych potwierdzających korzystny wpływ jogi na dzieci, przekona wielu dorosłych do samodzielnych ćwiczeń i włączenia najmłodszych do tego typu aktywności.

Podsumowanie

Książka Joga dla dzieci. Poradnik dla rodziców i nauczycieli to bardzo wartościowa pozycja dla wszystkich instruktorów jogi i nauczycieli dzieci oraz rodziców, którzy chcą świadomie ćwiczyć ze swoimi maluchami. Idealna książka na początek przygody z tego typu zajęciami ruchowymi. Myślę, że doświadczeni instruktorzy i nauczyciele także znajdą w niej inspiracje do zajęć z dziećmi.

Jeśli zastanawiasz się nad wprowadzeniem jogi w swojej grupie szkolnej lub przedszkolnej, przeczytaj wpis Joga dla dzieci – wartościowe zajęcia ruchowe w szkole i przedszkolu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *