Czy chcesz wykorzystywać gry i zabawy podczas lekcji na tablicy interaktywnej? Czy zachęcasz swoich uczniów do utrwalania wiedzy w domu przy użyciu nowych technologii? A może wprowadzasz elementy gier i zabaw online na lekcjach informatyki? Jeśli działasz online z uczniami lub chcesz zacząć to robić wypróbuj Learningapps.
[toc]
Co to jest Learningapps?
Learningapps to platforma z zabawami, grami i ćwiczeniami ze wszystkich przedmiotów szkolnych na poziomie od edukacji wczesnoszkolnej aż do kształcenia zawodowego i ustawicznego. Grając w dostępne na platformie aplikacje lub tworząc własne materiały uczniowie utrwalają wiedzę i umiejętności zdobyte podczas lekcji. Jednocześnie dobrze się bawią.
Jakie są możliwości korzystania z Learningapps?
Zacznij od zalogowania się – przebiega to bardzo standardowo. Dzięki rejestracji na platformie masz możliwość tworzenia własnych aplikacji oraz wirtualnej klasy i kont uczniów. Następnie przesuwając suwakiem, ustaw poziom nauczania w jakim pracujesz. W kolejnym kroku wybierz kategorie, czyli dziedziny nauki i przedmioty szkolne, które Cię interesują. Teraz wystarczy przejrzeć dostępne aplikacje, stworzone przez użytkowników learningapps. Jest ich ogromna ilość. Możesz też wpisać w lupce temat, który Cię interesuje i w ten sposób sprawdzić dostępne materiały. Sprawdzaj każdą z gier, która Cię interesuje i którą możesz wykorzystać w pracy ze swoimi uczniami.
Jeśli jednak nie odnajdujesz zabawy, która może posłużyć się Twoim uczniom – stwórz własną aplikację. Nie jest to trudne. Masz wiele możliwości, a tworzenie nowych gier jest bardzo intuicyjne. Wystarczy kliknąć w Stwórz aplikacje w górnym, żółtym pasku i wybrać zabawę, która najbardziej będzie odpowiadać rodzajowi zadania, jaki chcemy postawić przed uczniami.
Do wyboru masz: pasujące pary, grupowanie, oś liczbową, ustawianie kolejności, zadanie z lukami, grę Milionerzy, wisielca, odsłoń obrazek, wykreślanki i wiele innych. Swoje aplikacje do zabawy możesz udostępnić innym lub zachować tylko do wewnętrznego korzystania.
Kiedy i gdzie korzystać z materiałów dostępnych na platformie?
Z materiałów na Learningapps możesz korzystać podczas lekcji, używając tablicy multimedialnej. Inną możliwością jest wykorzystywanie tej strony na zajęciach z informatyki. W nauczaniu początkowym podczas informatyki dzieci rozwiązują bardzo podobne zadania stworzone przez wydawnictwa. Czemu nie wykorzystać materiałów, które są jeszcze lepiej dostosowane są do potrzeb i możliwości naszej klasy?
Pomysłem, który zaczęłam stosować w swojej pracy jest stworzenie wirtualnej klasy i kont uczniów z aplikacjami, które służą do utrwalania treści wprowadzonych w czasie lekcji. Możesz to zrobić, jeśli zarejestrujesz się na stronie internetowej learningapps.org. Wybierz: Tworzenie klasy, następnie wpis imiona i nazwiska uczniów, a system automatycznie dobierze loginy i hasła. Rozdaj dzieciom dane do logowania. Poproś o zalogowanie się w domu lub zróbcie to wspólnie na lekcji i działajcie.
Praca z Learningapps może być też bardzo przydatna podczas nauczania zdalnego. Taka forma pracy będzie bardzo atrakcyjna dla dzieci, zawierając jednocześnie w sobie walory edukacyjne.
Moje pierwsze materiały na Learningapps
Niedawno sama stworzyłam kilka aplikacji, które posłużą moim pierwszakom w utrwaleniu wiedzy i umiejętności z października.
- Odsłoń obrazek „Dary jesieni” – należy odkryć wszystkie obrazki przedstawiające dary jesieni, a następnie dary pozostałych pór roku.
- Pasujące pary „Czytanie prostych zdań” – zadanie polega na przeczytaniu zdania, a następnie połączeniu z odpowiednim obrazkiem.
- Pasujące pary „Dodawanie i odejmowanie w zakresie 10” – należy połączyć działanie na dodawanie lub odejmowanie z jego wynikiem.
- Grupowanie „Analiza głoskowa – wyrazy z głoską i oraz u” – dzieci grupują obrazki, w których nazwach słychać głoskę u lub i.