Coraz więcej nauczycieli zgłasza swoje klasy do udziału w akcjach, projektach i programach edukacyjnych. Dzięki nim można zrealizować wiele ciekawych celów edukacyjnych. We wpisie znajdziesz 3 wartościowe projekty edukacyjne dla uczniów klas I-III, w których brałam udział z moją klasą.

Czytam sobie. Pierwsza klasa

Akcja skierowana jest do uczniów i uczennic klas pierwszych szkoły podstawowej, rodziców i nauczycieli. W ramach projektu moja klasa otrzymała bezpłatne egzemplarze książek z serii „Czytam sobie”. Autorami książek są najwybitniejsi, współcześni, polscy autorzy i ilustratorzy. Dzieci dostały pakiet niespodzianek i materiałów czytelniczych. Jako nauczyciel mogłam liczyć na praktyczne wsparcie i pomocne materiały do pracy z pierwszoklasistami na podstawie serii Czytam sobie. Natomiast rodzice otrzymali poradnik: „Jak wspierać naukę i rozbudzać pasję czytelniczą u swoich dzieci”.

Program ma na celu zachęcać dzieci do nauki samodzielnego czytania, pokazać, że czas z książką może być przyjemny, aktywny i twórczy oraz wywierać pozytywny wpływ na przyszłość młodego czytelnika.

Dzieciaki uwielbiały książeczki z serii Czytam sobie. Wielu rodziców zakupiło je do domowej biblioteczki. Udział w tym projekcie edukacyjnym bardzo pozytywnie wpłynął na usprawnienie umiejętności czytania uczniów i zainteresowanie książkami. Książki wykorzystywaliśmy do wewnętrznych, klasowych działań, np. do czytania metodą bostońską oraz wyzwania czytelniczego. Wielu uczniów wypożyczało książki z tej serii ze szkolnej biblioteki.

Link do projektu Czytam sobie. Pierwsza klasa.

UNICEF – Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Celem akcji edukacyjnej UNICEF jest pomoc dzieciom – zapewnienie im warunków zaspokojenia podstawowych potrzeb, opieki zdrowotnej, edukacji. UNICEF działa na całym świecie. Organizacja jest najbardziej potrzebna tam, gdzie dochodzi do wojen (międzynarodowych i wewnętrznych), klęsk żywiołowych, skrajnego ubóstwa i biedy.

W ramach działań UNICEF, kolejny raz biorę udział w akcji dotyczącej Dnia Praw Dziecka. W 2020 roku Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka skupiony był wokół realizowanej przez UNICEF Polska akcji pomocowej na rzecz dzieci w Jemenie. Zaproponowane aktywności zwracały uwagę całych społeczności szkolnych na problemy, z którymi boryka się ten kraj. Każdego roku możesz zgłosić swoją klasę do akcji i 20 listopada zorganizować działania wokół Praw Dziecka oraz akcję charytatywną.

Dokładny opis akcji w mojej klasie znajdziecie we wpisie Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka – darmowe materiały do pobrania i pomysły na zajęcia.

Link do projektu edukacyjnego UNICEF Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

Uniwersytet dzieci w klasie

Celem działalności Uniwersytetu Dzieci  jest rozwijanie potencjału twórczego i intelektualnego dzieci, aby korzystając w pełni ze swoich talentów, wiedzy i możliwości, rozumiały otaczający je świat i potrafiły w nim działać. Uniwersytet dzieci w klasie to nie tylko scenariusze lekcji, ale także bezpłatne projekty edukacyjne, które zrealizujesz z uczniami z klas I-VIII przez cały rok szkolny! Możesz wybrać jeden projekt z różnych dziedzin nauki m.in. z nowych technologii, przyrody, matematyki, sztuki, przedsiębiorczości i techniki.

Projekty są wspaniale przygotowane, zawierają scenariusze i wszystkie potrzebne środki dydaktyczne. Możesz je realizować także zdalnie. Zakres tematyczny projektów jest bardzo szeroki. Jestem pewna, że każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Link do projektów edukacyjnych Uniwersytetu dzieci w klasie.

A Ty, jakie projekty edukacyjne wprowadzasz w swojej klasie lub grupie przedszkolnej? Jestem bardzo ciekawa Twoich wyborów.

W zakładce Edukacja znajdziesz pomysły na inne działania edukacyjne w klasie.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.